Annona šupinatá – 10 000 krát silnejší účinok pri spomaľovaní rakoviny ako bežné chemoterapeutiká Podnetom k výskumu bolo, že rôzne časti stromu graviola, vrátane kôry, listov, koreňov, plodov a semien využívali domorodí indiánsky šamani na liečenie astmy, srdca, pečene… Pri výskume vedci zistili, že rastlina je skutočný prírodný zabíjač rakoviny. A práve tu začína byť príbeh zázračného stromu trochu komplikovaný. Keďže je strom prírodný, nie je možné si ho nechať patentovať. A z niečoho, čo nie je možné patentovať, nie je možné ani vyťažiť zisk. Zrejme sa pýtate, prečo keď jeden z najväčších výrobcov liekov za miliardy dolárov roky skúma legendárny liečivý strom z amazónskeho pralesa, nikdy o jeho možnosti ako prírodného lieku proti rakovine nedal verejnosti vedieť?
Ukázalo sa, že farmaceuti skoro sedem rokov skúšali syntetizovať dve z najsilnejších protirakovinových ingrediencií v graviole. Keby dokázali izolovať a vyrobiť klony toho, čo robí amazónsky strom zázračným, mohli by si to patentovať a peniaze investované do výskumu, by sa im mnohonásobne vrátili, ale nevyšlo im to. Látky obsiahnuté v annone nedokázali replikovať. A tak sa spoločnosť rozhodla celý výskum založiť do archívov a pre istotu zistenia svojho výskumu nezverejniť.
Našťastie bol jeden z výskumníkov “nakazený” svedomím a rozhodol sa, napriek tomu, že riskoval kariéru, kontaktovať spoločnosť, ktorá sa venuje získavaniu liečivých rastlín v amazonskom pralese a informoval ich o výsledkoch výskumov gravioly. A stal sa zázrak. O graviole sa dozvedeli aj výskumníci z Inštitútu zdravotnej vedy a začali sa horlivo zaujímať o výskumy, ktoré s protirakovinovým stromom prebehli. Národný inštitút rakoviny urobil prvý vedecký výskum v roku 1976. Výsledky preukázali, že listy aj stonky gravioly sú účinné pri napádaní a ničení rakovinových buniek. Výsledky tohto výskumu však opäť neboli uvoľnené pre verejnosť.
Napriek všetkým testom a času, ktorý spoločnosti venovali skúmaniu prírodného lieku na rakovinu až dodnes neprebehli klinické skúšky s dvojitým slepým testom, ktoré sa považujú za zásadné pre určenie terapeutickej hodnoty akéhokoľvek lieku. A neprebehli z jediného dôvodu, nikdy ich nikto neinicioval.
Až nedávno štúdia vedená na Purdue University dokázala, že listy zo stromu graviola zabíjajú bunky u šiestich línií ľudskej rakoviny a je mimoriadne účinná proti rakovine prostaty, slinivky a pľúc a tieto svoje zistenia publikovala v oficiálnom medicínskom časopise. Možno sa liečbe rakoviny aj týmto prirodzeným spôsobom blýska na lepšie časy. Všetky časti stromu gravioly sú používané v tropickej prírodnej medicíne – kôra, listy, korenie, plody i semená. Rôznym častiam stromu sú pripisované rozdielne vlastnosti a možnosti použitia.
Použitie byliny vo fytoterapii:
- prostriedok pomáhajúci znižovať horúčku, pri chrípke a nachladnutí
- znižuje hladinu krvného cukru – pri liečbe cukrovky
- znižuje krvný tlak
- pri reume a artróze
- pri liečbe astmy
- pri liečbe pečeňových ochorení
- pri problémoch so zažívaním
- proti parazitom
V peruánskej Amazónii sa Guanabana užíva na zníženie cukru v krvi, cukrovke a ako sedatívum. V brazílskej Amazónii sa čaj z listov užíva pri pečeňových problémoch. Na Jamaike, Haiti a v západnej Indii a okolí sa plody a alebo šťava z plodov užívajú pri horúčkach, parazitoch, hnačkách a ako laktatívum; kôra alebo listy potom ako spasmolytikum, sedatívum a nervové sedatívum, na úpravu srdcového rytmu, pri kašli, chrípke, ťažkom pôrode, astme, asténii, hypertenzii a parazitoch.
Zdroj: Natália Krížová